Már beismert gluténérzékeny korszakomban kerültem ki Erdélybe újra, 10 éve. Az utazás előtt jött a dilemma – mit fogok enni egy olyan közösség társaságában, akik már eleve úgy mennek Székelyföldre, hogy meg akarnak tanulni kovászos kenyeret sütni.

A Csíki medencében és a Hargitán töltöttem csoda időt – sosem volt gond az étkezésemben. A háziak elkülönítették a számomra elkészített ételt, mégpedig úgy, hogy a habarás, rántás előtt kiemelték a zöldségeket 🙂 Gluténmentes tésztát vittem magammal, azt kifőzték nekem külön. Kenyér helyett pedig ott volt a puliszka. Se előtte, se azóta nem ettem annyi kukoricalisztet és hál’Istennek teljesen jól éreztem magam tőle ott Erdélyben. A puliszkát magasfalú edényben tették fel főni. Feltették a jó zsíros, friss mezőn legelt tehenek tejét forrni kis sóval és amikor felforrt, belecsorgatták a málélisztet. Kis lángon addig főzték, kavarták, dagasztották az edényben, amíg el nem vált az edény falától. A legfinomabb része az edény aljára kicsit odapirult tészta. 🙂

Az erdélyi kukoricamálé valahol a mi kukoricalisztünk és a kukoricadaránk között van,finomság dolgában. Én azóta sokszor csináltam puliszkát, leginkább kukoricadarából, most is azzal helyettesítem be a kukoricamálét.

Most egy eredeti erdélyi receptet írok ide, kipróbáltam,tejmentes, nem zsíros! Ez pedig az erdélyi puliszka 🙂

Erdélyi puliszka, hozzávalók:

  • 30dkg kukoricadara
  • 1 kk só
  • 1 l víz

Elkészítés:

A vizet forrni tesszük, majd beleszórjuk a sót. Amikor lobogva forr, beleöntjük a kukoricadarát. Kb.20 percig főzzük. Ezután a tűzről levéve, ruhába bugyolálva, erőteljesen kavarjuk 3-4 percig. A puliszkát nedves fakanállal elválasztjuk az edény oldalától. Még 2-3 percig főzzük. Utána deszkára vagy tálra borítjuk, és feszesre kihúzott cérnával szeletekre vághatjuk.

Ha ezzel a recepttel kapcsolatban kérdésed, észrevételed, vagy javaslatod merül fel, kérlek oszd meg velem! Szívesen veszem a tanácsokat, új praktikákat! Ha van egy-két jó recepted, akár az oldalra is felteszem a neveddel! Gyűjtsünk együtt egészséges ételeket; leveseket, főfogásokat, desszerteket!

Főételként:

Ha túrós puliszkát készítenénk belőle, tűzálló,vastag aljú edényt veszünk, jól kizsírozzuk, és egy réteg- kanálnyi vajjal, vagy más zsiradékkal kikevert- puliszkát egyengetünk el benne. Kockára vágott és megpirított szalonnadarabkákat, majd morzsolható juhtúrót ( ha nem szereted ,akkor tehéntúrót, és ínyenckedhetsz még plusz egy kis tejföllel is) szórunk a puliszkára. Ezt a rétegezést addig ismételjük, amíg az edény megtelik. A takaró réteg puliszka legyen. Jól kihevített sütőben 10-15 percig sütjük. Aki szereti, bírja a kukoricából készített ételeket,sokféleképpen fel tudja használni ezt a receptet! Sorolom : főétel, köret, desszert… Meg fogjátok találni a variációkat itt nálam!