Kukoricaliszt
Gluténmentes. Európától a kínai konyháig több országában fontos ételkészítési alapanyag. Kiváló mártások sűrítéséhez, galuskához, krémlevesekhez, hústöltelékek dúsításához, édes süteményekhez. Erősen sárga színe miatt gusztusos a belőle készített tészta. A gluténmentes élelmiszerek közül az egyik legkevésbé nélkülözhető.
Rizsliszt
Selymes textúrájú, gluténmentes. Rizslisztből készül a rizstészta is, ami a kínai ételek gyakori alkotója. Sütéshez rendszerint más lisztekkel keverik. A rizsliszt jól használható porhanyós, omlós tésztákhoz, de galuska, palacsinta, krémleves is készülhet belőle. Édestésztákhoz is kitűnő, szószokat is sűríthetünk vele.
A rizsliszt előnye, hogy sütés során nincs szükség tojásra, így a rizslisztből készült süteményeket tojásallergiában szenvedők vagy magas koleszterinszinttel rendelkezők is fogyaszthatják. Barna és fehér rizsből is készülhet a gluténmentes élelmiszerek e fontos eleme.
Hajdinaliszt
A gluténmentes élelmiszerek közt az egyik legkiválóbb alapanyag.. A hajdina finomra őrlésével készül. A hajdinaliszt érdes, földes jellegű ízt kölcsönöz a kenyérnek, de rosttartalma kétszeresee a Graham lisztének. Telítetlen zsírsavtartalma 77%-kal több, mint a búzáé.
Az úgynevezett ’francia-palacsinta’ legfontosabb összetevője. Egyéb kenyér, vagy tésztaféleségek készítéséhez is sokoldalúan felhasználható búza, kukorica, vagy árpaliszttel keverve. Mivel a sikértartalma alacsony, így duzzadt, magas, puha bélzetű kenyér ebből nem készíthető. Sokkal inkább alkalmas a vékony – palacsintaszerű – vagy pászka formájú kenyér, illetve tészta készítéséhez. Ez is lehet megfelelő kiegészítésekkel, feltétekkel laktató és főként egészséges élelem. Ha gabonafélék helyett gluténmentes lisztekkel (pl kölesliszt, burgonyaliszt vagy pehely, esetleg keményítők, stb) keverjük, úgy alkalmas táplálék lisztérzékenyek számára.
Burgonyaliszt
Gluténmentes. A burgonya pelyhesített változatából a finomabb szemcseméretű részt kirostálva, liszthez hasonló állagú terméket kapunk, melyet pékáruhoz, vagy például a lisztérzékenyek étrendjében lehet sokoldalúan felhasználni. A gluténmentes élelmiszerek közül ez jól használható levesek és szószok sűrítésére, illetve burgonyás kenyér sütéséhez.
Kölesliszt
Gluténmentes. A köles finomra őrlésével készült liszt, melyet felhasználhatunk ételek besűrítésére, vagy lisztérzékenyek étrendjében kenyéradaléknak lepény, palacsinta, egyéb pékáruhoz adva (max. 30 % arányban).
Csicseriborsó liszt
Gluténmentes. A csicseriborsót megőrölve és átszitálva gyártják a lisztet, melyet krémleveshez, pástétom, vagy humuszkrém készítéséhez lehet felhasználni. Az egyedi fűszerezéshez ajánlható a szójaszósz, borsikafű, majoranna, paprikaőrlemény, petrezselyem vagy vöröshagyma. Kinek-kinek mivel ízlik jobban.
Kókuszliszt
Gluténmentes. A kókuszliszt friss kókuszhúsból készül, melyet előtte szárítottak és zsírtalanítottak, majd finomra őrölték. Állaga nagyon hasonló a búzaliszthez.
Használja 15-25 %-ban más lisztek helyettesítésére a hagyományos receptekhez, illetve számos étel 100 %-os felhasználással is elkészíthető.
A kókuszliszt alacsony szénhidráttartalmú, ideális kenyerek és péksütemények sütéséhez. Kevesebb emészthet szénhidrátot tartalmaz, mint bármely más liszt, beleértve a szóját is. A kókuszliszt rostban gazdag. 38,5 % rostot tartalmaz, ami a legnagyobb arányú más lisztekhez képest. A kókuszliszt hipoallergén. Ideális azok számára, akik követik az alacsony-szénhidrát diétát.
Zabpehelyliszt
A zabban a többi gabonaféléhez képest jóval kevesebb keményítő van, jelentős mennyiségű ún. béta-glükánt tartalmaz (vízben oldódó rost, amely csökkenti a koleszterin-szintet, valamint a szénhidrát- és zsír felszívódását), magasabb a zsiradéktartalma és fehérjetartalma, mint a vele összehasonlítható más gabonaterméké. Mindezen tulajdonságok együttes hatása révén kevésbé emeli meg a vércukorszintet, mint más gabonafélék (alacsonyabb a GI-je).
A zabból készített különböző finomságú liszteket ételekbe keverhetjük, vagy bármilyen pékárut, illetve otthoni konyhatermékeket (palacsinta, lepények, ételek besűrítése, kenyér, pogácsa) kiegészíthetünk vele.
Felhasználható pudingokhoz, krémekhez, ételek besűrítésére, lepénykenyér sütéséhez.
Amarántliszt
Gluténmentes. Az amarántmag beltartalmát vizsgálva és összehasonlítva a búzáéval vagy más gabonafélével több vonatkozásban lényeges eltérést mutat. Az amaránt aminosav összetétele harmonikusan kiegyenlített, ennek köszönhetően fehérje tartalma kiválóan hasznosul (75%). Az amaránt kitűnő vas, kalcium, magnézium és cink valamint egyéb mikroelem forrás.
Nemcsak a gabonák, de valamennyi fontos növényi táplálékunkat figyelembe véve az amaránt vastartalma kiemelkedő mind mennyiségét, mind biológiai hasznosulását tekintve. Ez nemcsak a vegetáriánusok számára lehet érdekes, akiknek szervezetük vashoz juttatása táplálkozásuk egyik Achilles-pontja, hanem a világ lakosságának 20%-át kitevő valamennyi vashiányosnak. Kiemelendő kalcium tartalma is, amely nemcsak meghaladja a tejét, hanem biológiai hasznosulását tekintve a legjobb kalcium forrást jelentő élelmiszer. Az amaránt magnézium tartalma nagyságrenddel nagyobb a gabonaféléknél, amely jótékony hatással van az elme frissességének megőrzésére és a szívizom működésére. Ezeket a beltartalmi értékeket még értékesebbé teszi az amaránt gluténmentessége, amelynek köszönhetően lisztérzékenyek számára is elérhető.
Felhasználható kenyerekben, kelt tésztákban max. 15-20 %-ban, egyéb esetekben (kekszek, teasütemények, linzerek, panírozáshoz, stb.) 50-100 %-ban helyettesíthető a liszt.
Szójaliszt
Főzelékeknél, mártásoknál a búzaliszt helyettesítésére használható. Süteményeknél, kenyérnél a búzaliszt 20-30 %-át helyettesíthetjük szójaliszttel, így magasabb fehérjetartalmú és hosszabb ideig eltartható terméket kapunk.
Gluténmentes élelmiszerek
A húsok, halak, zöldségek, gyümölcsök, burgonya gluténmentes élelmiszerek. Feldolgozott állapotában valamennyi élelmiszer tartalmazhat glutént, – a gluténmentességről fontos hogy minden esetben meggyőződjön a beteg, összetevők illetve gyártói nyilatkozat révén. Gluténmentes gabonafélék a következők-a teljesség igénye nélkül: rizs, kukorica, köles, teff…. Ezenkívül jól fogyasztható álgabonáink is vannak pl. a hajdina, amaránt.